• Otváracie hodiny: Po - Pia : 09:00 - 16:00

SIBO, HIT, Reflux, Ulcerózna kolitída – gastrointestinálne choroby a možnosti ich liečby

SIBO, Reflux, Histamínová intorancia

V klinike Symptomedica sa venujeme 2 oblastiam medicíny – prvou je prevencia, v rámci ktorej pomáhame klientovi zlepšiť jeho stravovacie návyky a rôznymi metódami podporiť jeho mikrobiotu, čím sa zlepšuje jeho imunita a znižuje riziko mnohých ochorení. Druhou oblasťou je liečba už prítomných ochorení. V dnešnom blogu si napíšeme viac o 4 druhoch gastrointestinálnych chorôb – syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO), histamínová intolerancia, reflux a ulcerózna kolitída. Prečítajte si o príznakoch a možnej liečbe týchto ochorení v klinike Symptomedica.

Syndróm bakteriálneho prerastania – SIBO 

Názov ochorenia je odvodený z anglického „small intestinal bacterial overgrowth“, čiže SIBO – je porucha, pri ktorej je v tenkom čreve prítomný vysoký počet baktérii.  U zdravého človeka sa nachádza približne 10 000 baktérii rôznych druhov (približne 400), o syndróme bakteriálneho prerastania hovoríme vtedy, keď je baktérií až 100 000. V našom čreve sa prirodzene nachádza množstvo baktérii, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou spracovávania a vstrebávania potravy. Ak sa však nachádzajú v nadbytku, prejavia sa symptómami, ktoré sú charakterizované ako SIBO.

Prejavy syndrómu bakteriálneho prerastania sú:

  • bolesti brucha
  • nevoľnosť
  • nafukovanie
  • pocit nadmernej plnosti po jedení
  • zhoršené trávenie
  • strata chuti do jedla
  • hnačka alebo naopak zápcha
  • únava a pocit slabosti

Predpokladá sa, že výskyt syndrómu bakteriálneho prerastania je v populácií na úrovni 2 – 20% a v prípade mnohých ľudí nie je diagnostikovaný a následne liečený.

Liečba SIBO

Liečba syndrómu bakteriálneho prerastania je komplexná a zahŕňa viacero princípov. Veľmi dôležitým faktorom je dôraz na individualitu, ktorá je jedným z našich pilierov v starostlivosti o pacienta. Ľudia so SIBO by sa mali vyhýbať laktóze, jednoduchým cukrom, naopak odporúčaná je konzumácia zdravých tukov a mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom.

U niektorých pacientov je nevyhnutná aj antibiotická liečba (využívajú sa liečivá ako rifaximín, pripadne norfloxacín alebo amoxicilín v kombinácii s kyselinou klavulánovou) Antibiotickej liečbe by však mala predchádzať laboratórna diagnostika ich citlivosti na špecifické kmene.

Svoje miesto v liečbe SIBO majú aj prebiotiká a probiotiká. Využívame ich schopnosť posilňovať prospešné kmene v mikrobióme, taktiež zmierňujú zápalovú odpoveď a zmierňujú hypersenzitivitu čreva. Pri ochorení je odporúčané suplementovať aj vitamíny a minerály a dbať by ste mali najmä na vitamín B12, thiamín, niacín a železo.

Chirurgická liečba syndrómu bakteriálneho prerastania je indikovaná v prípadoch, kedy je prítomná anatomická odchýlka v čreve, ktorá spôsobuje spomalenie pasáže stráveného jedla. Riziko je vyššie napríklad pri ochoreniach ako divertikulóza, mechanické poranenie čreva, prítomnosť fistuly a iné.

SIBO

Histamínová intolerancia 

Toto ochorenie sa v našej populácii vyskytuje relatívne často – trpí naň až 2 – 3 percenta ľudí a preto je dôležité poznať jeho pôvod a prejavy. K manifestácii histamínovej intolerancie najčastejšie dochádza v strednom veku, u žien je frekventovanejšia ako u mužov. U detí sa ochorenie vyskytuje zriedka.

Histamínová intolerancia sa podobá na alergiu, nejedná sa však o alergické ochorenie. Pri histamínovej intolerancii sa v organizme nachádza málo enzýmu diaminooxidáza (DAO), ktoré histamín v tele rozkladajú. Pri histamínovej intolerancii sa v organizme teda histamín vyskytuje v nadbytku a vyvoláva typické príznaky, ktoré postihujú tráviaci systém, ale aj kožu, dýchací trakt a iné orgány. Jedná sa o multisystémové ochorenie, ktoré postihuje temer celé telo.

Okrem vyššie spomenutých enzýmov je preukázaný aj súvis črevnej mikrobioty a histamínovej intolerancie. Pri histamínovej intolerancii je črevná mikroflóra oslabená (v porovnaní so zdravým človekom), čo môže mat taktiež vplyv na zvýšene hodnoty histamínu v tele. Pri týchto pacientoch sa v gastrointestinálnom trakte našli vyššie hladiny Protoebakterií a Bifidobakterií. Naopak, chýbajúce sú kmene z druhov alfa baktérii. V stolici sa objavuje zvýšený zonulín, ktorý je ukazovateľom dysbiózy a narušenia bariérovej funkcie v tenkom čreve. Stabilizácia mikrobioty je preto kľúčová v terapii pacientov s histamínovou intoleranciou.

Symptómy Histamínovej intolerancie zahŕňajú:

  • hnačka
  • nafukovanie
  • kŕče, bolesti brucha
  • nevoľnosť
  • svrbenie kože, začervenanie
  • opuch na koži
  • opuch sliznice nosa alebo úst
  • vodnatý výtok z nosa
  • problémy s dýchaním
  • tachykardia
  • zmeny tlaku
  • nervozita, ťažkosti so spánkom
  • u žien bolestivá menštruácia

Pacienti s histamínovou intoleranciou sa musia vyhýbať potravinám s vysokým obsahom histamínu. Vo všeobecnosti platí, že obsah histamínu sa v potravinách časom zvyšuje, preto je doležíte konzumovať čerstvé potraviny. Nevhodné je konzumovať najmä alkohol, fermentované potraviny, zrejúci syr, avokádo, baklažán, špenát, ryby či údené mäso.

Na doplnenenie enzýmu diaminoxidáza sa dá použiť voľnopredajný výživový doplnok Daosin, ktorý obsahuje proteínový extrakt z bravčových obličiek.

Histamínová intolerancia

Gastroezofageálny reflux

Gastroezofágova refluxová choroba (GERD), alebo aj ľudovo reflux je stav, pri ktorom sa obsah žalúdka vracia naspať do oblasti pažeráka. Väčšina z nás počas života zažije pocit refluxu a následného pálenia záhy. Minimálne raz do roka sa s týmto problémom stretne až 25 percent populácie. O gastroezofágovej refluxnej chorobe hovoríme vtedy, keď k refluxu dochádza minimálne dvakrát do týždňa, pripadne má veľmi intenzívne príznaky minimálne jedenkrát do týždňa.

Príčinou refluxu je oslabenie zvieračov v oblasti pažeráku, čo spôsobuje, že trávenina sa dostáva späť do vyšších častí tráviaceho traktu. Ak k refluxu dochádza opakovane, sliznica pažeráku sa poškodzuje a môže sa zapáliť.

Reflux sa môže prejaviť nasledovne:

  • pocit pálenia v oblasti hrudníka, často sa zhoršuje po jedle
  • bolesť na hrudníku
  • ťažkosti pri prehĺtaní
  • regurgitácia obsahu žalúdka (vracanie kyseliny zo žlúdka do pažeráka)
  • pocit prekážky v hrdle

V závislosti od závažnosti refluxu sa používajú na liečbu buď voľnopredajné antacidá (Talcid, Rennie a podobne) alebo lieky na recept. Fungujú na 2 rôznych mechanizmoch – blokátory H2 receptorov (cimetidín, famotidín) alebo blokátory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol).

Podobne, ako pri väčšine tráviacich ochorení, aj reflux úzko súvisí s mikrobiotou. Samotný reflux môže byť totiž príznakom oslabenej mikroflóry (napríklad pri črevnej priepustnosti), ktorej posilnením sa môže zmierniť intenzita refluxu. Druhým dôvodom je oslabovanie mikrobioty liekmi, ktoré sa používajú na liečbu refluxu. Liečivá ovplyvňujú mikrobiotu po celej ceste tráviacim traktom, už od ezofágu, cez žalúdok až po tenké črevo. Pacienti, ktorí užívajú blokátory H2 receptorov alebo blokátory protónovej pumpy by teda mali užívať aj vhodne zvolené probiotiká.

Reflux a strava

Ako sa stravovať pri refluxe? Odporúčané je konzumovať chudé mäso, ryby, čerstvú zeleninu a strukoviny, niektoré druhy ovocia, napríklad jablká, hrušky, slivky, nízkotučne a polotučné mliečne výrobky a celozrnne potraviny. Nevhodné je konzumovať citrusové plodiny, paradajky, sladkosti, sýtene limonády, mastné mäso, párky, klobásy, tuky v podobe margarínu, masla, slnečnicového a palmového oleja. Ľudia s refluxom by taktiež mali obmedziť pitie kávy a alkoholu na minimum. Viac o stravovaní pri refluxe vám radi povieme v klinike Symptomedica.

Reflux strava

Ulcerózna kolitída 

Pri tomto zápalovom ochorení je postihnutá rôznou intenzitou oblasť konečníka a hrubého čreva. Najčastejšie sa objavuje medzi 15. – 30. rokom života a ochorenie má v populácii narastajúci charakter. Presná príčina ochorenia nie je známa, predpokladá sa však, že k rozvoju ochorenia prispieva stres, užívanie nesteroidných antiflogistík a k samotnému zhoršeniu  príznakov ochorenia môže dôjsť pri nevhodnom stravovaní.

Ulcerózna kolitída sa prejavuje:

  • hnačka, hnačka s prímesou krvi prípadne hlienu
  • bolesť brucha
  • bolesť v oblasti konečníka
  • pocit nedostatočného vyprázdnenia
  • nešpecifické príznaky ako nechutenstvo, únava

Liečba ulceróznej kolitídy závisí od toho, v akom stupni je ochorenie rozvinuté. Používajú sa protizápalové liečiva – napríklad sulfasalazín, mesalazín alebo kortikosteroidy. U niektorých pacientov sú indikované aj imunosupresíva, ktoré tlmia imunitnú odpoveď, čím dochádza k zmierneniu zápalu. Novšou metódou liečby ulceróznej kolitídy je biologická liečba – indikovaná je najmä u pacientov, pri ktorých predchádzajúca liečba nebola dostatočne efektívna. Na akútne príznaky, akými je napríklad hnačka, sa používajú voľnopredajné alebo receptové antidiaroiká.

Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že pravidelné  a dlhodobé užívanie probiotík pri pacientoch s ulceróznou kolitídou je vhodné ako podporná liečba. Probiotiká dokážu stabilizovať sliznicu čreva, zmierňovať zápalové parametre cez zvýšenú produkciu protizápalových parametrov, čím priamo pôsobia na samotnú patofyoziológiu ochorenia. Pri ulceróznej kolitíde je vhodná aj fekálna transplantácia – metóda, pri ktorej sa do organizmu vpravuje fekálny transplant od darcu, či už vo forme tekutiny cez konečník, prípadne v kapsuliach alebo cez nasogastrickú sondu.

Pacienti s ulceróznou kolitídou by si mali zo začiatku písať stravovací denník a zistiť, ktoré konkrétne potraviny u nich vedú k zhoršeniu symptómov. Vo všeobecnosti sa jedná o mliečne produkty, paradoxne aj vlákninu. Odporúčané je jesť pravidelnejšie, ale v menších porciách. Nevhodné je pitie alkoholu, pretože môže urýchľovať pasáž cez tráviaci trakt a zhoršovať symptóm hnačky.

Ulcerózna kolitída

Ako vám môžeme v Symptomedice pomôcť?

Všetky vyššie spomenuté ochorenia musí diagnostikovať gastroenterológ cez viaceré dostupné špecifické diagnostické postupy. Po diagnostikovaní ochorenia vám urobíme komplexné vstupné vyšetrenie. Budeme sa snažiť prísť na príčinu ochorenia, zhodnotíme aktuálny stav vašej mikrobioty, pozrieme sa na to, ako zlepšiť vaše stravovanie a nájdeme vám vhodné probiotiká a vitamíny, ktoré budú pri vašej diagnóze najefektívnejšie. Veľký doraz kladieme na individuálny prístup – čo jednému pacientovi pri konkrétnej diagnóze škodí, u druhého nemusí vôbec robiť problém. Práve diagnózy ako SIBO, či Reflux sú v tomto pomerne špecifické. Spolupracujeme s pacientom a zaujímame sa o osobitný jedálničke a príznaky, ktoré sa po jedle objavia. Našim cieľom je pomôcť  vám pochopiť mechanizmus vášho ochorenia a zmierniť, prípadne úplne odstrániť jeho prejavy.

V Symptodemica veríme, že správna diagnostika je prvým krokom k pochopeniu a analýze zdravotného stavu klienta. Aj vďaka nej dokážeme nájsť to najvhodnejšie riešenie pre vás a váš problém. Sme pre vás k dispozícii a v prípade, že potrebujete poradiť a riešiť zdraovntý problém pod lekárskym dohľadom, neváhajte nás kontaktovať.

Zdroje:

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám