Bioaktívne peptidy sú špecifické časti proteínov s pozitívnym účinkom na naše zdravie.
Zaraďujú sa medzi organické zložky, tvorené sú pospájanými amino kyselinami navzájom viazanými amidovou alebo peptidovou väzbou. V súčasnosti poznáme viac ako 1500 rôznych bioaktívnych peptidov. Ich pomenovanie je odvodené z gréckeho slova peptos, čo znamená strávený.
Čim sa odlišujú peptidy od proteínov? Peptidy sú štruktúrou menej komplikované zlúčeniny, sú stavebnou zložkou proteínov. Peptidy majú nižšiu molekulovú hmotnosť, bielkoviny vyššiu. Spoločným menovateľom bielkovín a peptidov je ich nevyhnutnosť pri rôznych biologických procesoch, sú dôležitou súčasťou každého zdravého stravovania.
Druhy peptidov
Peptidy sa rozdeľujú na základe viacerých hľadísk. Jedným z delení je napríklad delenie podľa dĺžky reťazca, kedy hovoríme o dipeptidoch (tvorené 2 molekulami aminokyseliny) tripeptidoch (3 molekuly), oligopeptidoch – do 10 molekúl aminokyselín) polypeptidoch – (viac ako 10 molekúl aminokyselín) a makropeptidoch (nad 100 molekúl aminokyselín). Ďalším zo spôsobov delenia je rozdelenie peptidov podľa ich funkcie. Poznáme napríklad peptidy, ktoré slúžia ako prekurzory proteínov, peptidy ako súčasť alkaloidových zlúčenín – napríklad nikotín, kofeín, peptidy s antimikrobiálnymi vlastnosťami – niektoré druhy penicilínov, peptidy ako hormóny – inzulín, peptidy s vlastnosťami rastového faktora, peptidy s antioxidačnými vlastnosťami a v neposlednom rade peptidy tvoriace spojivové tkanivá – chrupavky, väzy, niektoré vrstvy kože. Peptidy majú preukázané aj antitrombotické, antihypertenzívne, opioidné, imunomodulačné vlastnosti.
Zdroje peptidov
Existuje viacero zdrojov peptidov. Tie, ktoré prijímame zo stravy alebo vo forme výživového doplnku sú exogénne peptidy. Spolu s proteínmi sa zaraďujú medzi makronutrienty, mali by tvoriť významnú zložku stravy. Následne slúžia ako zdroje energie, ale aj ako materiál na syntézu proteínov.
V strave sa biopeptidy nachádzajú vo vyššom množstve najmä v:
- mliečnych produktoch
- mäse a vajíčkach
- želatíne
- rybách, hlavne v tuniak, losos, sardinky ale aj riasy
- sóji
- ryži
- amarante
Peptidy sa však syntetizujú aj v rámci organizmu – hovoríme o endogénnych peptidoch. Glutatión je endogénny tripeptid, ktorý ma antioxidačné účinky a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Dipeptid karnozín má taktiež antioxidačne účinky, prospešný je aj pre svalové bunky. Ďalším príkladom endogénneho peptidu s hormonálnym účinkom je melatonín, ktorý sa syntetizuje v závislosti od svetla a je potrebný pre zaspávanie.
Štúdiami potvrdené účinky bioaktívnych peptidov
Jednou z novších foriem podpory zdravia, prevencii ochorení a zvyšovaní kvality života je používanie bioaktívnych peptidov ako doplnkov výživy – nutraceutík. V súčasnosti sa na ich účinky a následne využitie sústreďuje viacero vedeckých odborov. Špecifický účinok biopeptidu a jeho účinky v tele závisia najmä od chemickej štruktúry peptidu (jeho pozície dusíka v aminoskupine). Na to, aby sa peptid mohol označiť ako bioaktívny peptid je nevyhnutné, aby v organizme vyvolal nejaký biologický účinok , ktorý zlepší určitú fyziologickú funkciu v organizme. Zároveň bioaktívne peptidy nesmú byt toxické, nemôžu vyvolať alergickú reakciu a nemajú mutagénne účinky.
Antioxidačné vlastnosti majú biopeptidy aj rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Najfrekventovanejšie aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v antioxidačných biopeptidoch sú tyrozín a metionín.
Biopeptidy s antimikróbnymi vlastnosťami sú veľmi početnou skupinou. Dokážu zastavovať rast buniek patogénov – nie len bakterií, ale aj plesní a vírusov. Na trhu je dostupných už 60 bioaktívnych peptidov, ktoré sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií, ďalších 140 antimikrobiálnych peptidov je v klinickom skúšaní.
Významný je aj antihypertenzívny účinok niektorých bioaktívnych peptidov. Fungujú podobne ako ACE inhibítory – ramipril, enelapril, kaptopril a podobne.
Bioaktívne peptidy BIOPULSE
Širokú škálu bioaktívnych peptidov ponúka firma Vetchem Nitra v rade Biopulse. Jedná sa o bioaktívne peptidy vyrobené šetrnou metódou, pri ktorej sa spracovávajú časti buniek z tkanív a orgánov králikov. Produkty z rady Biopulse sú vhodné na zlepšovanie biologických funkcii jednotlivých systémov, majú podporné, regeneračné a ochranné účinky.
- Biopulse Salubre – ultrafiltrát vyrobený z králičej kože. Odporúčame pri rôznych ochoreniach pokožky – napríklad pri atopickom ekzéme, alergických reakciách ale aj akné. Vhodný je aj ako prevencia pri sklonoch k týmto ochoreniam. Svoje použitie nájde aj pri zrelej pleti, pretože zvyšuje jej elasticitu, omladzuje pleť a dodáva jej jas. V neposlednom rade zmierňuje prejavy celulitídy a vyživuje vlasový korienok, čím zmierňuje vypadávanie vlasov.
- Biopulse Activus – vyrobený z králičej pečene, obličky a srdca. Tento biopeptid je vhodný pri fyzickom alebo psychickom vypätí. Biopulse Activus dodáva vitalitu, zlepšuje funkcie vnútorných orgánov, ktorých fungovanie sa so zvyšujúcim vekom môže oslabovať. Produkt vhodný najmä pre ľudí nad 50 rokov.
- Biopulse Mobilis – pochádza z králičích kostí, svalov a chrupaviek, je teda vhodný na problémy súvisiace s pohybovým aparátom. Používa sa napríklad pri svalových atrofiách, zraneniach svalov, bolesti kĺbov, narušení šliach či zlomeninách. Použiť ho môžu aj pacienti s chronickými ochoreniami, ako dna, reumatoidná artritída, osteoporóza, osteoartróza a podobne.
- Biopulse Magnus – biopeptid pripravený z králičieho srdca. Srdcovo-cievne ochorenia sú v rebríčku príčin úmrtia na popredných miestach, podpora zdravia a funkcie srdca je preto nesmierne dôležitá u všetkých. Biopulse Magnus sa hodí pri zvýšenom tlaku, ale aj ako prevencia infarktu myokardu prípadne po jeho prekonaní.
- Bipulse Vitalis – biopeptid z králičej pečene, ktorého užívanie je indikované pri ochoreniach a oslabení pečene. Radíme sem napríklad hepatitídu, steatózu, cirhózu pečene, nealkoholické stukovatenie pečene. Jeho užívanie je vhodné aj pri ochoreniach, pri ktorých je pečeň viac zaťažovaná, napríklad infekčná mononukleóza.
- Biopulse Optimus – ultrafiltrát pripravený z králičích obličiek. Obličky sú významný detoxikačný orgán, ktorého fungovanie ovplyvňuje fungovanie celého tela. Produkt je vhodný pri častých zápaloch močových ciest, rovnako ako pri dialyzovaných pacientoch.
- Biopulse Cerebri – bioaktívne peptidy z králičieho mozgu. Používa sa pri širokej škále neurologických problémov súvisiacich s mozgom a hlavou, napríklad migréna, rekonvalescencia po prekonaní cievnej mozgovej príhody a podobne. Je vhodný aj pre deti s hyperaktivitou, dokáže pozitívne ovplyvňovať schopnosť koncentrácie a zapamätávania.
- Biopulse Pro sport – rovnako ako produkt Biopulse Mobilis pochádza z králičích chrupaviek, svalov a kostí. Ako už napovedá jeho názov, je určený pre športovcov, či už amatérskych alebo vrcholových. Dokáže regenerovať svaly, šľachy a kosti a v prípade akýchkoľvek zranení urýchľuje hojenie.
- Biopulse Vivus – ultrafiltrát z králičích pľúc. Odporúčame ho pri akútnych a chronických ochoreniach dolných dýchacích ciest a pri chorobách pľúc (vrátane astmy). Profitovať z neho môžu aj fajčiari.
- Biopulse Vigoris– pripravený z králičích semenníkov. Použiť sa môže pri hormonálnych a sexuálnych poruchách, poruchách semenníkov a problémoch s mužskou neplodnosťou, prípadne pred plánovaným tehotenstvom na zlepšenie kvality spermií.
- Biopulse Sanus – biopeptid pripravený z králičej pečene a žalúdka. Tento biopeptid zlepšuje fungovanie tráviaceho systému, ma priaznivý vplyv na reguláciu potravinovej intolerancie alebo alergie, je efektívny aj pri črevnej priepustnosti.
- Biopulse Immunis– vyrobený je z králičej sleziny a týmusu – orgánov imunitného systému, s čim úzko súvisí aj jeho účinok na ľudský organizmus. Podporuje imunitu, zlepšuje priebeh autoimunitných ochorení a iných chronických chorôb. Vhodný je aj ako prevencia infekčných vírusových baktérii herpesov a častej antibiotickej liečbe.
Peptidy Biopulse ako súčasť nefarmakologickej terapie na klinike Symptomedica
S produktami Biopulse pracujeme v rámci svojej nefarmakologickej liečby a prevencii ochorení aj na našej klinike Symptomedica. Pri niektorých formách ochorenia je nefarmakologická liečba (liečba, ktorá zatiaľ nevyžaduje pravidelné užívanie liekov) prvou voľbou a dokážu sa s ňou získať výborné výsledky. Ak už aj ochorenie vyžaduje užívanie liekov, nefarmakologická liečba by mala byť stále súčasťou terapie.
Medzi základné piliere nefarmakologickej liečby zaraďujeme napríklad výživu a dietologické služby Na klinike Symptomedica pristupujeme ku každému klientovi individuálne a odborníci vám pripravia váš dietologický plán presne podľa vašich potrieb. Ďalším užitočným vyšetrením s následným poradenstvom je diagnostika črevného mikrobiómu, ktorý má vplyv nie len na trávenie, ale aj na imunitu a našu náladu. Novým odvetvím, ktorému sa venujeme v Symptomedica je nutrigenomika a nutrigenomické konzultácie – prepojenie poznatkov súvisiacich s genetickou výbavou so stravou. Ak by pre vás biopeptidy neboli vhodné, poradiť sa môžete aj ohľadom iných foriem výživových doplnkov.
Biopulse – aké sú referencie od používateľov?
Bioaktívne peptidy a ich použitie má svoje vedecké odôvodnenie. Dôležité sú však aj skúsenosti ľudí s týmito produktami. Vysokokvalitné biopeptidy pre regeneráciu a obnovu využívajú aj vrcholoví športovci. Pozitívne skúsenosti s nimi má napríklad hokejový klub Slovan, v ktorom si vybrali produkt Biopulse Pro Sport. Hokejisti ho užívajú pravidelne na podporu ich fyzickej výkonnosti ale aj rýchlejšiu regeneráciu namáhaných tkanív po zápasoch.
Zhrnutie
Či už sa momentálne liečite na nejaké ochorenie alebo len hľadáte formu, ako podporiť svoje zdravie a predchádzať civilizačným ochoreniam, investovanie do bioaktívnych peptidov je jednou z veľmi dobrých ciest. Nezabúdajte, že správnej liečbe nevyhnutne predchádza kvalitná diagnostika a poradenstvo. To všetko, ale aj ďalšie služby a vyšetrenia nájdete na našej klinike Symptomedica.
Zdroje:
- https://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-peptides.htm
- https://academic.oup.com/fqs/article/1/1/29/4791729?login=true
- https://www.onlinebiologynotes.com/peptide-types-functions/