Testovanie potravinovej intolerancie

Prečo diagnostikovať potravinové intolerancie?

Výskyt potravinových intolerancií je v súčastnosti na vzostupe. Neriešené potravinové intolerancie môžu časom viesť k omnoho závažnejším zdravotným problémom.

Narozdiel od potravinových alergií, kedy sa aktivizuje imunitný systém tvorbou IgE protilátok a vytvára veľmi prudkú a neprimeranú odpoveď, ktorá môže vyústiť až v život ohrozujúci anafylaktický šok, je potravinová intolerancia (zvaná tiež neznášanlivosť, alebo hypersenzitivita) skôr tráviacim problémom. Príznaky sú oveľa miernejšie, nastupujú oneskorene -niekedy dokonca až 48 hodín po konzumácii danej potraviny a trvajú dlhší čas. Rovnako aj symptómy sú veľmi rôznorodé, čo komplikuje proces identifikácie potraviny, na ktorú telo reaguje precitlivene. Obzvlášť, ak sa jedná o chemickú či potravinársku prísadu alebo ochucovadlo. Domáca samodiagonostika náhodným vylučovaním potravín z jedálnička vyžaduje dlhý čas a nemusí byť úplne presná, narozdiel od krvného laboratórneho testu.

Pravdepodobnosť výskytu potravinovej intolerancie sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, nakoľko dochádza k zníženiu produkcie tráviacich enzýmov a k celkovému spomaleniu metabolizmu. Následne sa objavujú symptómy ako nafúknuté či bolestivé brucho, problémy s vyprázdňovaním, zadržiavanie vody a reflux. A to ani zďaleka nie je všetko.

Aké ďalšie prejavy súvisia s potravinovou intoleranciou?

  • kožné prejavy, akné, ekzémy, žihľavka, svrbenie či pálenie pokožky
  • nadhmotnosť až obezita
  • bolesti hlavy, migrény, depresie
  • nevysvetliteľný kašeľ, nádcha
  • chronická únava bez zjavnej príčiny, vyčerpanosť
  • poruchy obranyschopnosti a pod.

Ako definitívne potvrdiť a liečiť potravinovú intoleranciu?

Krvným testom vyhodnoteným v certifikovanom laboratóriu a následnou elimináciou netolerovaných potravín na dobu nevyhnutnú pre regeneráciu čreva, a tiež zmenou životného štýlu.

 

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na:

telefón: +421 948 521 301

e-mail: office@symptomedica.com

Napíšte nám