Vitamíny pre tehotné

Poukázať na niektoré špecifiká vitamínov u tehotných znamená ozrejmiť ich benefity ako doplnkov stravy pre budúce mamičky,  a to  s prihliadnutím na tie aspekty, ktoré sú nutričnými informačnými zdrojmi zvlášť často a explicitne akcentované.

Cieľom tohto príspevku nie je poskytnúť systematický prehľad celej vitaminológie, ale zamerať sa na úžitok vybraných vitamínov. Popri povedanom však treba mať na mysli, že aj počas tehotenstva treba dodržiať všetky zásady zdravej výživy a zdravého životného štýlu.

Vitamíny pre tehotné

Pojmom prenatálne vitamíny1 sa označujú multivitamíny, ktoré sú špeciálne formulované tak, aby splnili zvýšené nároky na mikronutrienty počas tehotenstva. Mnohé z nich sú aj ako hotové prípravky.  Predpokladá sa, že tieto vitamíny sa užívajú pred oplodnením, počas gravidity a počas dojčenia1.  Štúdie ukázali, že suplementácia s prenatálnymi vitamínmi redukuje riziko predčasného pôrodu a preeklampsiu. Preeklampsia je potenciálne nebezpečná komplikácia charakterizovaná vysokým krvným tlakom, bielkovinou v moči, známkami poruchy obličiek, edémami, silnými bolesťami hlavy, poruchami videnia, brušnými bolesťami, nauseou alebo zvracaním, zníženým výdajom moču, trombocytopéniou, zhoršenou funkciou pečene, dýchavičnosťou… 1,2.

Aj keď prípravky, ktoré obsahujú vitamíny pre tehotné nie sú určené na to, aby nahrádzali zdravý stravovací plán, tieto môžu pomôcť zabrániť event. „medzerám“ v prijímaných mikronutrientoch pri stúpnutých nárokoch v gravidite1. V každom prípade však treba popritom maximálne využívať aj možnosti, ktoré poskytuje zdravá strava.

Predpokladom ich užívania je lekársky dohľad  kvôli celkovej optimalizácii vrátane zabránenia užívaniu nadmerných dávok a/alebo nevhodných komponentov.

Vitamíny skupiny B

Kyselina listová (folát, vitamín B9): 

NHS3  (National Health Service) vo svojich odporúčaniach  hneď spočiatku zdôrazňuje folát-kyselinu folovú-listovú v v množstve 400 mikrogramov denne, a to už aj pred plánovaním gravidity a počas jej prvých 12 týždňov3, prípadne po celú dobu tehotenstva4 .  Kyselina listová hrá integrálnu úlohu v syntéze DNA, biosyntéze purínov, histidínov, cholínu, serínu,  tvorbe červených krviniek, rastu a vývoji plodu. Pomáha znížiť riziko rôznych vrodených anomálií, poškodenia nervovej trubice plodu, megaloblastickej anémie, pancytopénie1,5.  V strave je kyselina listová obsiahnutá zvlášť v zelenej listovej zelenine, špenáte, červenej repe, ružičkovom keli, pečienke, vajciach,  kvasniciach,  fazuli, pšeničných klíčkoch5.

Vitamín B1 (tiamín): Má význam pre metabolizmus sacharidov5 a pripisuje sa mu úloha pri vývoji detského mozgu.

Vitamín B2 (riboflavín): posilňuje imunitný systém a znižuje riziko preeklampsie.

Vitamín B6: Spomína sa jeho pokles v gravidite, podiel na krvotvorbe, funkciách nervového a imunitného systému. Je obsiahnutý najmä v pšenici, kukurici, mäse, pečienke5.

Vitamín B12 U (hlavne striktných) vegetariániek by mohol byť problém s nedostatkom vitamínu B12 (popri napr. aj železe). Hrá významnú úlohu pri tvorbe DNA a krvotvorbe.

Vitamín D

Suplementačnú dávku vitamínu D počas gravidity určuje lekár. Rutinne to zvykne byť 10 mikrogramov denne6 . Ak to odôvodňujú  laboratórne výsledky, lekár môže túto dávku v rámci prípustného rozmedzia prípadne aj zvýšiť 6. Vitamín D reguluje množstvo vápnika a fosfátu v tele, dôležitý je pre rast kostí a budovanie imunity u plodu a údržbu zdravých kostí, zubov,  svalov a  imunitných funkcií aj u matky3.  Deficit vitamínu D počas gravidity sa dáva do súvisu s nedostatkom vápnika, pomalším rastom plodu, krvicou, defektami zubnej skloviny, so zvýšeným rizikom cisárskeho rezu, preeklampsiou, predčasným pôrodom a gestačným diabetom mellitus1.

Ak sa suplementuje, treba dať pozor na predávkovanie, lebo potom už môže byť škodlivý3. Vyvoláva o.i nevoľnost, zvracanie3,   hyperkalcémiu, nefrokalcinózu a tvorbu obličkových kameňov, poruchy vedomia, psychické poruchy, nechutenstvo, častejšie močenie.  Pri hyperkalcémii môže dôjsť aj poškodeniu srdca, arytmii, ukladaniu vápnika do tkanív a ciev atď. Pri užívaní vitamínu D v tehotenstve je zvýšené riziko poškodenia plodu zapríčineného zvýšenou hladinou vápnika v krvi a prienikom vitamínu D cez placentu. Vitamín D preniká aj do materského mlieka. Treba dávať pozor aj na interakcie s eventuálne užívanými liekmi8.

U kojencov (napr. pri nesprávnej prevencii rachitídy) môže dôjsť k  hypotónii, anorexii, iritabilite, polyúrii, polydipsii, dehydratácii, zácpe, skybalám v čreve, smädu, bledosti8,9 . Užívanie vitamínu D je nevyhnutne viazané na súhlas lekára1. Lekár zabezpečí aj ďalšie sledovania vrátane hladín vitamínu D, vápnika v krvi atď.

Zdroje vitamínu D sú rastlinné (D2 ), živočíšne (D3-cholekalciferol) a hlavným zdrojom vitamínu D3  je jeho endogénna produkcia v koži, kde vzniká pôsobením slnečného ultrafialového žiarenia9.    Vitamín D je prítomný aj v potrave, hlavne v morských tukových rybách (losos, makrela, haring a sardinky), vajciach, mäse, mliečnych výrobkoch5.  Množstvo vitamínu D obsiahnuté v potrave obyčajne nestačí.

Vitamín A

Ak sú témou starostlivosti o budúce mamičky vitamíny pre tehotné, často je spomínaný aj vitamín A1.   Tento je dôležitý pre vývoj zraku u plodu a imunitné funkcie, avšak jeho nadbytok môže byť škodlivý (poškodenie pečene, pôrodné defekty, vrodené  anomálie)1.

Vitamín E

Vitamin E zohráva v organizme dôležitú funkciu pri expresii génov a imunitných funkciách1.  Sú zdroje7, ktoré udávajú jeho odporúčanú dávku pre tehotné ženy ako 10 mg denne. Iné1 však jeho extra suplementáciu v gravidite  neodporúčajú,  pretože  môže zvýšiť riziko brušných bolestí a predčasného prasknutia amniotického vaku1,10.  Vitamin E je obsiahnutý najmä v rastlinných olejoch, masle, vajciach7.

Vitamín C

Vitamín C počas tehotenstva ochraňuje bunky3, pôsobí ako antioxidans, zúčastňuje sa na biosyntéze kolagénu, stupňuje resorpciu železa, zúčastňuje sa na syntéze steroidných hormónov v nadobličkách, uľahčuje biologické využitie železa a kyseliny listovej atď 5.  Jeho nadmerné dávky by mohli spôsobiť o.i. gastrointestinálne ťažkosti (hnačky) a tvorbu oxalátových konkrementov5 . Nachádza sa v najrôznejších druhoch ovocia a zeleniny a pri dodržiavaní zásad zdravého stravovania by sa mal dostať v dostatočnom množstve do organizmu. Jeho dobrými zdrojmi môžu byť napr.:

  • pomaranče a pomarančová šťava
  • červená a zelená paprika
  • jahody
  • čierna ríbezľa
  • brokolica
  • ružičkový kel
  • zemiaky

Témy článkov  zameraných na vitamíny1,3  zvyknú byť často koncipované  v širšom kontexte aj s ďalšími suplementami z iných skupín látok (napr. železo, vápnik, horčík, jód, zinok, selén, omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny …) vrátane ďalších odporúčaní, event. upozornení…

S úpravou stravy, ako aj celkovou zmenou životného štýlu vám na našej klinike radi pomôžeme prostredníctvom našich unikátnych lekárskych výživových konzultácií Nutribiom. Naše konzultácie sú unikátnou formou výživového a dietologického poradenstva pod vedením skúseného lekára špecialistu MUDr. Stanislava Ráčka.

Vitamíny pre tehotné a niektoré všeobecné aspekty pri ich aplikácii

Už pri plánovaní otehotnieť a riešení otázky užívania prenatálnych vitamínov treba konzultovať v tejto veci  lekára (lekárov) 1.

Je potrebné zabrániť tomu, aby sa forsírovali tie vitamíny, minerály a ďalšie suplementy, ktorých má organizmus dostatok alebo dokonca škodlivý nadbytok7 .

Hotové preparáty kupované „cez pult“ môžu obsahovať aj ďalšie, iné  komponenty, ktoré by nemuseli byť vhodné u konkrétnej pacientky, resp. by mohli byť priamo  kontraindikované.

Prenatálne vitamíny nie sú určené na neobmedzene dlhé používanie. Mohlo by  dôjsť   k prílišnej  kumulácii obsiahnutých látok so sprievodnými nežiadúcimi účinkami. O tomto  sme sa zmienili už vyššie a platí to aj o ďalších suplementoch (napr. vápnik, železo…).

Pri pravidelnom sledovaní lekárom je možné zabezpečiť aj priebežný laboratórny monitoring, napr. aktuálnej hladiny vitamínu D, vápnika atď.

Zdroje

  1. https://www.healthline.com/nutrition/supplements-during-pregancy#safe-supplements
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/preeclampsia/symptoms-causes/syc-20355745
  3. https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vitamins-supplements-and-nutrition/
  4. https://www.benulekáreň.sk/kyselina-listová-v- tehotenstve/
  5. Keller u et al.: Klinická výživa. Scientia Medica 1993; 236 str.
  6. https://www.sps.nhs.uk/articles/dosing-and-monitoring-for-treatment-of-vitamin-d-deficiency-in-pregnancy/
  7. https://www.union.sk/najdolezitejsie-vitaminy-pre-zeny-ktore-chcu-otehotniet/
  8. https://www.nusch.sk/files/novinky/2020/nuschletters7.pdf
  9. wikiskripta.eu/w/Vitamin_D
  10. https://www.who.int/elena/titles/review_summaries/vitaminE-pregnancy/en/

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám