IBS - syndróm dráždivého čreva

Medzi najčastejšie ochorenia gastrointestinálneho traktu patrí jednoznačne syndróm dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Predpokladá sa, že syndróm dráždivého čreva sa v nejakej forme nachádza až u 20 % populácie, častejšie pritom postihuje ženy.

V Symptomedice sa s IBS stretávame veľmi často. Klientom s touto diagnózou pomáhame prostredníctvom komplexnej analýzy mikrobiómu, úpravou a optimalizáciou stravy a poradíme aj vhodnú podpornú nefarmakologickú liečbu ochorenia doplnkami výživy.

Čo je to syndróm dráždivého čreva 

Syndróm dráždivého čreva je chronické ochorenie postihujúce hrubé črevo. Presný dôvod jeho rozvoja nie je známy, poznáme však niektoré rizikové faktory, ktoré pri určitých predispozíciách môžu zapríčiniť výskyt ochorenia. Rizikovým faktorom je napríklad pomalá kontrakcia hladkých svalov tráviaceho traktu, neurologické abnormality, prípadne vplyv genetiky.

Syndróm dráždivého čreva je výrazne ovplyvnený aj dvoma faktormi – stavom črevného mikrobiómu a úrovňou stresu. Je preukázané, že zloženie črevnej mikrobioty je u ľudí so syndrómom dráždivého čreva odlišné v porovnaní so zdravým človekom. Analýza a následná optimalizácia črevnej mikrobioty, ktorú poskytujeme a ktorej výsledkom je posilnenie prospešných kmeňov, výrazne zmierňuje prejavy ochorenia.

Stres ako hlavný spúšťač IBS

Gastrointestinálny trakt je bohato inervovaný sympatikom aj parasympatikom. Motilita čriev sa radí medzi vôľou neovládané svalové kontrakcie, závisí však aj od psychickej pohody človeka. Pri strese sa nervový systém hyperaktivuje, čo ovplyvňuje práve aj črevnú motilitu.

Tak ako pri väčšine ochorení, dlhodobý stres, alebo vystavenie sa intenzívne stresujúcej situácii, najmä v rannom detstve, môže zvýšiť riziko objavenia syndrómu dráždivého čreva. Ak je už ochorenie prítomné, príznaky majú tendenciu sa zhoršovať v prípade, že pacient prežíva psychicky náročnejšie obdobie. Samotné ochorenie ovplyvňuje psychiku človeka a pri výraznejších príznakoch aj jeho denné fungovanie, preto je dôležité pri syndróme dráždivého čreva vnímať aj pacientove duševné rozpoloženie a nebagatelizovať jeho ťažkosti.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

Symptómy IBS môžu byť u každého človeka mierne odlišné, vo všeobecnosti ale zahŕňajú:

  • bolesť brucha
  • kŕče
  • nafukovanie
  • zmena črevnej peristaltiky
  • stolica vyzerá inak, ako zvyčajne
  • chudnutie
  • krvácanie z konečníka
  • nevoľnosť, zvracanie
  • anémia
  • problémy s prehĺtaním

Na to, aby bola diagnóza potvrdená sa musia príznaky vyskytovať po dobu aspoň 3 mesiacov.

Pre syndróm dráždivého čreva je typické, že príznaky sa zhoršujú tesne po jedle a naopak, k zmierneniu bolesti brucha, nafukovania a kŕčov dochádza po stolici. Problémy sú intenzívnejšie aj po niektorých druhoch jedál, preto našim klientom pri podozrení na IBS odporúčame viesť si stravovací denník. Z neho následne dokážeme identifikovať a eliminovať problémové potraviny.

Špecifickejšie u žien sa príznaky zhoršujú v období tesne pred, alebo počas menštruácie, pri ženách v menopauze často dochádza k zmierneniu príznakov ochorenia.

IBS priznaky

Diagnostika syndrómu dráždivého čreva 

Stanoviť diagnózu IBS je u množstva pacientov časovo náročnejšie, keďže neexistuje jednoznačný test na presné stanovenie diagnózy. Príznaky sú často nešpecifické a prelínajú sa s príznakmi iných ochorení. Pacientom je niekedy odporúčané psychiatrické vyšetrenie, pretože lekári majú podozrenie na hypochondriu, prípadne iné psychosomatické diagnózy.

Samotnú diagnózu syndrómu dráždivého čreva v Symptomedice nestanovujeme, pacienti k nám prichádzajú s už potvrdenou diagnózou od gastroenterológa. Diagnostike často predchádzajú vyšetrenia ako kolonoskopia, endoskopia, CT prípadne RTG vyšetrenie. U niektorých pacientov sa vylúčia aj iné diagnózy pomocou testov na histamínovú a laktózou intoleranciu, na syndróm bakteriálneho prerastania SIBO, potravinové alergie a podobne.

Klientom s diagnózou IBS u nás prioritne odporúčame analýzu črevného mikrobiómu a vyšetrenie priepustnosti čreva. V prípade tejto diagnózy je veľmi dôležité pacienta vypočuť a venovať mu 100% individuálnu pozornosť. Uvedomujeme si, že sa nejedná o psychicky problém a snažíme sa komplexne zmierňovať ochorenie, nie iba tlmiť jeho príznaky.

Ako sa lieči syndróm dráždivého čreva?

Terapia syndrómu dráždivého čreva je individuálna a závisí od toho, aké silné príznaky sa u konkrétneho klienta objavujú, dôležitá je tiež fáza, v akej sa ochorenie nachádza. Liečba je najmä symptomatická. Klienti s IBS by sa mali primárne vyvarovať stresu, upraviť stravovanie a dodržiavať zásady spánkovej hygieny.

Pri miernejších formách syndrómu dráždivého čreva je často postačujúca aj zmena stravovacích návykov. Našim klientom po vykonaní analýz zostavíme personalizovaný jedálniček na základe symptómov, vylúčime potraviny, ktoré sú dráždivé (najmä potraviny, ktoré zvyšujú tvorbu črevných plynov) a sústredíme sa na tie, ktoré organizmus dobre toleruje. Klientom so syndrómom dráždivého čreva odporúčame pravidelné stravovanie, avšak v menších množstvách. Ak je to možné, odporúčame tiež pripravovať si jedlá doma, aby mali prehľad o jeho pôvode a zložení.

Liecba syndromu drazdiveho creva

Súčasťou stravy pri syndróme dráždivého čreva by mala byt vláknina – v potravinách prirodzene bohatých na vlákninu, ale aj vo forme výživových doplnkov s obsahom vlákniny. Vlákninu odporúčame do jedálnička pridávať v menších množstvách vždy postupne.

Po komplexnej analýze mikrobiómu vieme odporučiť probiotiká, ktoré obsahujú probiotické kmene najvhodnejšie pre vašu črevnú mikroflóru. Dobre zvolené probiotiká vedia stabilizovať vylučovanie, zmierňujú sa obdobia hnačky a zápchy a stolica je pravidelnejšia.

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov je ochorenie celoživotné, pri dodržiavaní režimových opatrení a úprave stravovania je prognóza ochorenia veľmi dobrá. V Symptomedice sa nesústreďujeme len na tlmenie príznakov ochorenia, pozeráme na ochorenie komplexne a snažíme sa hľadať jeho prvotné príčiny. Ak je narušená mikrobiota, pracujeme na jej posilnení, v prípade zápalu alebo iného pridruženého stavu riešime paralelne aj to. Pri syndróme dráždivého čreva je nesmierne dôležitá psychická pohoda pacienta, preto sa sústreďujeme aj na zmierňovanie stresu. Veľmi dôležité pri IBS je komplexné dietologické nastavenie stravovania pre klienta, ktoré je pri syndróme dráždivého čreva alfou a omegou.

Zdroje:

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám