Imunitný systém

Medzi najkomplexnejšie zložky udržiavajúce náš organizmus v rovnováhe patrí imunitný systém. Jeho hlavnou funkciou je ochrana tela pred cudzorodými patogénmi. Väčšina nášho imunitného systému sa nachádza v tenkom čreve. Vďaka veľkej slizničnej ploche a Payerovym plakom sa až 70 – 80 % imunitného systému nachádza v čreve.

Imunitný systém sa rozdeľuje na vrodený a získaný. S istou imunitnou odpoveďou sa rodíme, významnú časť dokážeme ovplyvniť počas nášho života. Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom ako upraviť a podporiť imunitu je pôsobením na hrubé  črevo. V Symptomedice sa takejto úprave venujeme hneď na viacerých úrovniach – individualizovanou  dlhodobou úpravou stravovania a posilňovaním mikrobioty.

Čím všetkým dokážeme náš imunitný systém a stav črevnej mikrobioty priaznivo ovplyvniť?

1. Stravovanie

Imunitný systém funguje najefektívnejšie vtedy, ak je stravovanie vyvážené a do organizmu sa dostávajú všetky potrebné nutrienty. Základ jedálnička by malo tvoriť ovocie a zelenina, v ideálnom prípade v surovom stave. Ovocie a zelenina obsahuje antioxidačné a protizápalové látky, napríklad karotenoidy, polyfenoly, flavonoidy a antokyány. Významné sú aj prirodzene fermentované potraviny. Ich pravidelná konzumácia dokáže priaznivo ovplyvniť črevnú mikrobiotu, ktorá následne zlepšuje fungovanie imunitného systému. Medzi ďalšie prospešné nutrienty patrí vláknina nachádzajúca sa vo vyššom množstve napríklad v obilninách alebo strukovinách, tuky a omega 3-mastné kyseliny v semiačkach a proteíny v chudom mäse.

2. Fyzická aktivita

Z každého športu náš organizmus dokáže profitovať inak. Pre niektorých ľudí sú vhodnejšie silové aktivity, pre iných skôr pokojnejšie formy cvičenia ako joga, tai-chi alebo dlhšie prechádzky. Prospešná je akákoľvek fyzická aktivita. Po cvičení sa zlepšuje prekrvenie, zlepšuje sa fungovanie lymfatického systému, zvyšuje sa aktivita protizápalových cytokínov. Plusom fyzickej aktivity je, ak je vykonávaná na čerstvom vzduchu.

3. Spánok

Medzi spánkom a odolnosťou organizmu je úzke prepojenie. Je preukázané, že pravidelný kvalitný spánok podporuje vrodenú aj získanú imunitu. Naopak, niektoré imunitné kaskády, najmä tie, pri vírusových ochoreniach môžu dočasne zhoršiť kvalitu spánku. Už pri krátkodobej spánkovej deprivácii je imunitný systém oslabovaný, pri dlhodobom narušovaní spánkového cyklu sa výrazne zvyšuje riziko autoimunitných ochorení, depresie, kardiovaskulárnych ochorení a mnohých ďalších.

4. Hygiena rúk a tela

COVID pandémia nás všetkých naučila, aké sú princípy osobnej hygieny. Samozrejmosťou je dôkladné umývanie rúk vždy po príchode domov, pri konzumácii potravín, po kontakte s iným človekom alebo predmetmi, ktoré používajú aj iní ľudia. Súčasťou hygieny je aj udržiavanie okolitých priestorov, napríklad bytov alebo domácností v čistote. Obydlia často vetrajte, dezinfikujte kontaktné plochy ako vypínače, kľučky, batérie, splachovač a podobne.

5. Vyhýbanie sa stresu

Pri psychickej nepohode sa v organizme začína nadmerne vylučovať glukokortikoid –  hormón kortizol. Tvorí sa v kôre nadobličky, jeho hladiny sú zvýšené pri ľuďoch s emočne náročnou robotou, pri zlej spánkovej hygiene, pri nadmernom užívaní kofeínových nápojov. Zvýšené hodnoty kortizolu ovplyvňujú priamo imunitný systém, napríklad cez znižovanie hladín lymfocytov a zhoršovanie funkčnosti bielych krviniek ako takých. Možností, ako zvládať stres je viacero a závisia od toho, čo je spúšťačom stresovej situácie, ale aj od osobnostných predpokladov danej osoby. Efektívne je napríklad praktizovanie mindfulness, meditácia alebo kognitívno-behaviorálna terapia.

6. Vylúčenie alkoholu a fajčenia

Aktívne, ale aj pasívne fajčenie je zodpovedné za množstvo ochorení. Najčastejšie je spájané s vyšším rizikom rozvoja rakoviny, najmä rakoviny pľúc, priedušnice, priedušiek, žalúdka, hrubého čreva, kolorektálneho karcinómu, u žien aj rakoviny prsníka a iných. Fajčenie na imunitu pôsobí na dvoch úrovniach. Zhoršuje vnútornú odpoveď organizmu, čo môže zvyšovať riziko rozvoja autoimunitných ochorení, zároveň znižuje schopnosť organizmu brániť sa pred vonkajšími patogénmi. Pri fajčení sú najpostihnutejšie T bunky, B bunky a niektoré pamäťové bunky. Nadmerná konzumácia alkoholu má potenciál poškodiť všetky bunky organizmu, vrátane imunitných. Zaťažovaná je aj slizničná imunita, najmä v ústach a nižších častiach dýchacieho traktu.

7. Zinok

Najvýznamnejšia minerálna látka, ktorá preukázateľne zlepšuje fungovanie imunitného systému je zinok. Ľudia s nižšími hodnotami zinku v organizme sú náchylnejší na rôzne kvapôčkami prenášané infekcie. Jeho nedostatok sa prejaví aj na zhoršenej kvalite vlasov a nechtov, prípadne spomaleným hojením rán. Hladiny zinku ovplyvňujú najmä fungovanie nešpecifickej imunity, a to napríklad neutrofilov a NK buniek imunitného systému. Pri výbere výživového doplnku s obsahom zinku si všímajte množstvo miligramov v jednej tablete. Odporúčaná denná dávka závisí od viacerých faktorov, napríklad pohlavia, veku a pridružených ochorení. Vo všeobecnosti sa pohybuje v rozmedzí od 10 – 50 mg denne. Pri zinku je dôležitá aj jeho forma, v ktorej sa nachádza. Dobrú vstrebateľnosť a biologickú dostupnosť má najmä zinok vo forme citrátu, glukonátu alebo orotátu. Medzi najinovatívnejšiu formu výživových doplnkov patria lipozomálne formy. Vitamín alebo minerál je obalený v lipozómoch tvorených fosfolipidovou vrstvou. V tejto forme sa z čreva vstrebáva takmer celý, niektoré zdroje uvádzajú až 98 % vstrebateľnosť. Výbornou voľbou na posilnenie imunity je kombinácia zinku spolu s vitamínom C, oboje v lipozomálnej forme. Vo forme sirupu je vhodný aj pre deti od 3 rokov. V jednej dávke sa nachádza 1000 mg vitamínu C a 15 mg zinku.

8. Selén

Mikronutrient selén má výrazné antioxidačné vlastnosti, je súčasťou viacerých enzýmov v organizme, je nevyhnutný pri metabolizme hormónov štítnej žľazy. Ak nie je prijímaný v strave alebo vo výživovom doplnku, jeho hladina rýchlo klesá, v organizme sa neukladá do zásoby. V našej populácii sa pomerne často stretávame s nedostatkom selénu v organizme.  Selén reguluje imunitnú odpoveď, svoju funkciu má aj pri zápalových procesoch.  Jeho nedostatočné hladiny  preukázateľne znižujú bunkovú imunitu na úrovni aktivácie, špecializácie a dozrievania buniek. Denná dávka je znovu individuálna a závisí od potrieb organizmu, u dospelého by mala predstavovať v našej geografickej šírke približne 100 – 200 mcg selénu. 200 mcg selénu sa nachádza napríklad v produkte od firmy Adelle Davis, kde je selén naviazaný na aminokyselinu L-selenometionín.

9. Vitamín D

Medzi vitamíny rozpustné v tukoch zaraďujeme aj vitamín D. Je nevyhnutný pre metabolizmus vápnika (kalcia) a fosforu, podieľa sa na zdraví celého pohybového aparátu. Vplyv vitamínu D na imunity je už dobre preskúmaný. Receptory pre tento vitamín sa nachádzajú na B a T-bunkách a tiež na bunkách tvoriacich protilátky. V praxi sa bežne stretávame s hypovitaminózou D, ktorá priamo znižuje obranyschopnosť organizmu.  Našim klientom odporúčame dopĺňať tento vitamín  počas celého roka, či už v tekutej forme (vhodné aj pre deti alebo pre pacientov s poruchou prehĺtania) alebo vo forme kapsúl s obsahom 2000 IU od firmy Adelle Davis.

10. Betaglukány

Betaglukány sú  prírodné sacharidové zložky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v bunkovej stene niektorých húb, baktérií, rias, lišajníkov a podobne.  Vo výživových doplnkoch sa využívajú betaglukány z hlivy ustricovej. Tieto preparáty je dobré užívať na lačno, pretože pôsobia v tenkom čreve cez Payerove plaky. Betaglukány majú schopnosť aktivovať cytokíny, čím sa posilňuje funkcia imunitného systému. Okrem toho aktivujú dozrievanie T-buniek imunitného systému, čím sa zlepšuje obranyschopnosť organizmu proti vírusom.  Vedecké štúdie potvrdili aj efektívnosť betaglukánov ako podpornú liečbu niektorých foriem rakoviny.

Ako teda podporiť náš imunitný systém v každom období?

V Symptomedice veríme, že strava je jedným z najdôležitejších pilierov prevencie ochorení. Svoju významnú funkciu má aj ako podporná liečba väčšiny už prítomných chorôb. Viac sa tejto téme venujeme práve na individuálnych výživových konzultáciách Nutribiom. Toto vyšetrenie kombinuje dva najdôležitejšie atribúty  imunity – mikrobióm a stravovanie.  Naši odborníci posúdia váš aktuálny zdravotný stav a následne spolu s vami vyhodnotia, aká forma stravovania je pre váš najlepšia. Pri úprave životosprávy dbáme na jej dlhodobú udržateľnosť a čo najmenší rozsah vylúčených potravín. Veríme, že stravovanie má byť komplexné a pre udržanie zdravia nemá mať reštrikčný charakter.

Taktiež poskytujeme analýzu vášho črevného mikrobiómu, ktorého úpravou takisto dokážeme vo výraznej miere podporiť imunitu. Probiotiká a probiotické kmene následne vyberáme cielene, sú tým pádom v prevencii a terapii efektívnejšie.

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám