Kvasinkové infekcie

Kvasinkové infekcie pomenúvajú všetky ochorenia vyvolané kvasinkami, najčastejšie druhom Candida albicans. Candida sa v určitom množstve prirodzene vyskytuje na našich slizniciach – v ústach, v tráviacom trakte, v oblasti pohlavných orgánov a podobne. Ak dôjde k nerovnováhe  a kvasinky sa premnožia, napríklad pri oslabení imunitného systému, môžu spôsobiť infekciu a vyvolať typické príznaky ochorenia.

Kvasinkové infekcie a ich príčiny

O infekcii, teda chorobnom stave hovoríme, ak dôjde k premnoženiu kvasiniek. Najčastejšie k tomu dochádza pri:

  • nedostatočnej ústnej hygiene detí,
  • užívaní niektorých druhov liekov, napríklad kortikoidy – v tabletovej, ale aj inhalačnej forme, antibiotík, blokátoroch protónovej pumpy (používané na liečbu refluxu a vredovej choroby žalúdka) alebo antidiabetík,
  • antikoncepcii s vyšším podielom estrogénu
  • zlej životospráve – vysoký príjem cukrov prispieva k rozvoju kandidózy, pretože glukóza slúži ako forma energie pre kvasinky.

Vyššie riziko kvasinkovej infekcie je aj pri zápalových ochoreniach čriev (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), pri diabete a pri pacientoch s výrazne oslabeným imunitným systémom.

Kvasinkové infekcie a črevný mikrobióm

Naše psychické aj fyzické zdravie ovplyvňuje nielen vitalita jednotlivých orgánov, ale aj črevnej mikrobioty ľudského tela. Mikrobiota je súborom mikroorganizmov, ktoré fungujú vo vzájomnej symbióze a pre naše zdravie sú prospešné. Pod mikrobiómom si môžeme predstaviť súbor baktérií, kvasiniek, húb a vírusov vyskytujúcich sa vnútri tela a na jeho povrchu. Samostanou súčasťou tohto súboru je mikrobióm čreva. Kvasinka Candida albicans je jeho prirodzenou súčasťou, pri zdravom organizme je však obsiahnutá v minimálnom množstve.

Naše telo je osídlené množstvom rôznych bakteriálnych kmeňov, ktoré predstavujú väčšinu mikrobiómu. Napríklad hubovité druhy majú v mikrobióme napriek svojej nízkej početnosti (len 0,1 % ) nezastupiteľnú úlohu.  Pomáhajú pri trávení a  pri absorpcii niektorých nutrientov. Tieto zložky sú tiež zodpovedné za stimuláciu buniek, ktorú sú súčasťou imunitnej odpovede. V určitej miere sú teda kvasinky pre náš organizmus potrebné.

Bakteriálne kmene mikrobiómu spolu s kyselinou mliečnou udržujú Candidu vo fyziologických hladinách. Za normálnych okolností ju pomáha udržať na uzde tiež dobrý imunitný systém.

Ak je však mikrobióm z rôznych príčin oslabený, tvorí sa prostredie vhodné pre premnoženie kvasiniek. Následne dochádza k prejavom kandidózy, teda infekcie.

Zistilo sa, že dlhodobo vyššie hodnoty Candidy oslabujú prospešné kmene mikrobiómu, najmä Lactobacillov, súčasne však zvyšujú hodnoty Enterococcus feacalis. Každá nerovnováha v organizme sa môže odraziť na zhoršenom zdravotnom stave. Našim záujmom je takémuto stavu predchádzať a postarať sa o váš plný komfort pri akejkoľvek činnosti.

S kvasinkovou infekciou zatočí zdravý črevný mikrobióm

Je preukázané, že až 60 – 80 % našej imunity sa nachádza v čreve. Premnoženie Candidy v črevách spôsobuje znížené hladiny slizničných, tzv. IgA, protilátok, ktoré fungujú ako lokálna ochrana čreva a iných slizníc. Predpokladá sa, že premnoženie Candidy v čreve taktiež ovplyvňuje tvorbu serotonínu, ktorý vplýva na našu náladu.

Pri pacientoch, u ktorých sa kandidóza vyskytuje opakovanie, odporúčame vyšetrenie mikrobiómu čreva, kde sa špeciálne zameriavame na mikrobióm húb – tzv.  mykobióm. Takáto analýza nám pomôže odhaliť nielen prerastené hubovité druhy, ale aj naopak, oslabené probiotické kmene. Optimalizácia baktérii v mikrobióme následne eliminuje riziko rozvoja kandidovej infekcie.

Príznaky ochorenia podľa miesta výskytu sú nasledujúce:

Kandidóza v ústach (soor):

  • biely, pripadne červený povlak na jazyku, podnebí a ďasnách,
  • problémy s prehĺtaním.

Kandidóza pohlavných organov (najčastejšie u žien):

  • biely, hrudkovitý výtok,
  • svrbenie,
  • diskomfort pri pohlavnom styku,
  • pálenie pri močení.

Kandidóza v tráviacom trakte:

  • nadmerná chuť na sladké,
  • nafukovanie ,
  • spomalené trávenie.

Nešpecifickým príznakom kandidózy na akomkoľvek mieste je únava. Nie je preukázané, že samotná Candida by mala priamy vplyv na vyčerpanie. Pri jej premnožení ale dochádza k  zníženiu hladín niektorých vitamínov alebo minerálov, najmä vitamínu B6, magnézia a esenciálnych aminokyselín. Objaviť sa môžu aj závraty a točenie hlavy. Prejavy kvasinkovej infekcia dokážu znepríjemniť vykonávanie bežných činností.

Liečba kvasinkových infekcií

Štandardná terapia kvasinkovej infekcie závisí od miesta výskytu aj intenzity príznakov. Candida v ústach sa v bežnými medicínskymi postupmi lieči roztokom s antimykotickou zložkou. Pri vaginálnej kandidóze sa používajú vaginálne tablety, prípadne krém. V tomto prípade je potrebné preliečiť aj partnera, aj keď je nemá príznaky kvasinkovej infekcie.

Systémové kvasinkové infekcie alebo infekcie, ktoré sú v pokročilejšom štádiu, je možné liečiť perorálnymi antimykotikami. Pri všetkých formách mykózy je potrebné užívať probiotiká a upraviť stravovanie. Liečba kvasinkových infekcií je často len symptomatická a bez následnej úpravy stravy nemá želané účinky.

Pri kandidóze, výskyte infekcie vyvolanej kvasinkami Candida Albicans, je kľúčové pristupovať k liečbe komplexne. V našej praxi na to používame najmä terapeutické enzýmy a špecifické probiotiká. Pri dlhodobej úprave stravy a užívaní probiotík dokážeme posilniť potrebné črevné baktérie, a to najmä z kmeňov Lactobacillus a Bifidobacterium.

Strava ako podporná liečba a prevencia kvasinkových infekcií

Stravovanie je kľúčovým faktorom v predchádzaní takmer všetkých ochorení. Podobne je to aj pri kvasinkovej infekcii. Sústrediť by ste sa mali na znižovanie príjmu jednoduchých sacharidov – vo forme sladkostí, koláčov, polotovarov a podobne. K premnoženiu Candidy neželane dopomáha aj konzumácia alkoholu, najmä piva a vína, ktoré sú najbohatšie na sacharidy. Vyhýbať by ste sa mali aj octu a hubám.

Naopak, prospešná je vláknina, celozrnné výrobky, niektoré druhy ovocia, zelenina a v neposlednom rade aj fermentované potraviny a mliečne výrobky. Pri terapii proti Candide sú prospešné zložky stravy s obsahom kyseliny kaprylovej, ktorá sa prirodzene nachádza napríklad v kokosovom oleji a je súčasťou aj niektorých voľnopredajných výživových doplnkov s antimykotickými účinkami. Vhodné sú aj potraviny ako škorica, oreganový olej a cesnak ktoré majú antibakteriálne, antioxidačné a antimykotické účinky. Konzumovať by ste mali aj ryby s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín, napríklad lososa.

Ak neviete, ktoré potraviny sú pre zdravie vášho čreva prospešné, počas nami poskytovanej konzultácie preberieme váš doterajší spôsob stravovania a navrhneme jeho úpravy podľa vašich individuálnych potrieb.

Optimálnym trávením k lepšej výkonnosti organizmu

Najbežnejšia kvasinková infekcia u ľudí je spôsobená kvasinkou nazývanou Candida albicans. Predpokladá sa, že až polovica ženskej populácie má v nejakej forme prítomnu disbalanciu Candidy, u žien je najčastejšie premnoženie Candidy vo vagíne, u mužov je často bezpríznaková. U novorodencov sa objavuje najmä v ústach. V určitom množstve sa v organizme vyskytuje bežne a nejedná sa o patologický stav. K jej premnoženiu dochádza najčastejšie pri dlhodobej konzumácii stravy bohatej na jednoduché sacharidy s nízkym podielom vlákniny, pri oslabení imunity a z dôsledku dlhotrvajúceho stresu.

Kvasinkové infekcie priamo súvisia s narušenou rovnováhou medzi jednotlivými druhmi čenzýmirevných baktérií a poškodeným bakteriálnym osídlením.  Táto nerovnováha spôsobuje množstvo ťažkostí, ktoré nás ovplyvňujú v bežnom živote. Je preto dôležité mať v kondícii aj vnútorné prostredie organizmu. Celková harmónia jednotlivých súčastí tela pozitívne ovplyvňuje našu výkonnosť, psychické prežívanie aj celkovú vitalitu.

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3457555/
  2. https://www.healthline.com/health/candida-in-stool#outlook
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1438422121000199
  4. https://goop.com/wellness/health/the-insidious-yeast-infection-we-all-have-and-how-to-treat-it/

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám